top of page

Monika Buchowiec

Swoje wykształcenie teatralne zdobyła w toku studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na wydziale aktorskim. 


Aktorka teatralna i telewizyjna występująca głównie na deskach scen teatrów w Łodzi, Katowicach i Warszawie. 


Jej debiut teatralny miał miejsce w 2004 roku na deskach Teatru S. Jaracza w Łodzi wcielając się w rolę Heleny w spektaklu ,,Sen Nocy letniej". 


Na szklanym ekranie po raz piewszy mogliśmy ją zobaczyć w filmie w reżyserii Piotra Trzalskalskiego ,,Mistrz" w roku 2005.


W swojej karierze występowała:

- w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi jako: Księżna w „Szewcach” Ignacego Witkiewicza w reż. Jerzego Sthura, Mia Farrow w spektaklu ,,Komedia" Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz, Grace w ,,Dogville" Larsa von Triera w reż. Marcina Liber, Dorota Masłowska w ,,Więcej niż możesz zjeść" Doroty Masłowskiej w reż. Marcina Nowki, Dziewczyna z Lasu w spektaklu ,,Lśnie" Marcina Cecko w reż. tomasza Bazana, Katarzyna Kobro w spektaklu ,,Kobro" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Iwony Siekieżyńskiej, jako Papuga w ,,Doktor Dolittle i przyjaciele" w reż. Konrada Szachnowskiego, Tyrezjusz w ,,Antygonie" Sofoklesa w reż. Marcina Liber, Viola w ,,Wieczorze Trzech Króli" Williama Shakespeare'a w reż. Katarzyny Raduszyńskiej, Wera w spektaklu ,,Krople wody na..." R. W. Fassbinder'a w reż. Jakuba Porcali, Kobieta diabła (Anabelle) w ,,Diabli mnie biorą" Marka Rębacza w reż. Marka Rębacza, Przewodnicząca Partii w spektaklu ,,Brygada szlierza Karhana" Vasek'a Kania reż. Remigiusza Brzyk, Desiree w spektaklu ,,Choroba młodości" Ferdinanda Bruckner'a w reż. Ireneusza Janiszewskiego, Jola w spektaklu ,,Kac" Michała Walczaka w reż. Michała Walczaka.
- na deskach sceny Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach jako: Julia w „Romeo i Julia” William Shakespeare'a w reż: Krzysztof Babciki, Judy w spektaklu „Wieczór kawalerski” Robin'a Hawdon'a Janusza Szydłowskiego, Lilo w spektaklu „Pan Paweł” w reż: Grzegorz Kępiński
- w Teatrze Studyjnym PWSFTviT w Łodzi kreowała role takie jak: Maria w spektaklu „Woyzeck" Georg'a Büchner'a w reż: Waldemara Zawodzińskiego, Sonia w „Swidrygajłow” w reż: Janusza Gajosa.
- Teatr im. S. Jaracza w Łodzi gościł Panią Monikę Buchowiec w roli Heleny w „Sen nocy letniej” William'a Shakespeare'a w reż: Waldemara Zawodzińskiego.


Monika Buchowiec ma na swoim koncie liczne role w filmach, m. in.: Róża w filmie ,,Z miłości" w reż: Leszka Wosiewicza, w roku 2007 w USA wcieliła się w rolę Sofii w filmie ,,Soul Immortal" w reż. Jakuba Sapera, a także jako Anna w filmie ,,Mistrz" w reż. Piotra Trzaskowskiego. Grała również liczne role w serialach i teatrze tv. 


W swoim dorobku ma również liczne nagrody i wyróżnienia: w 2018 Nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą w spektaklu „Sprawa Rity” G. reż. D. Kopiec na Teatroteka Fest, w 2015/16 Złota Maska za rolę Grace w Dogville reż. M. Liber, w 2015/16 Złota Maska za rolę Doroty Masłowskiej „Więcej niż możesz zjeść” reż. M. Nowak, w 2014 Nadzwyczajna Złota Maska za spektakl „Kobro” za reżyserię, rolę Katarzyny Kobro i scenografię oraz w 2005 „Największe odkrycie roku - Prowincjonaia”za rolę Anny w „Mistrzu” P. Trzaskalskiego.


Niezwykle ciepło i pochlebnie pisały o Monice Buchowiec gazety takie jak: Dziennik Gazeta Prawna, Dziennik Łódzki, Gazeta Wyborcza, Kalejdoskop, Subiektywny spis aktorów polskich, Agencja Informacyjna, Rzeczpospolita. 


Monika Buchowiec jest osobą bardzo aktywną kocha śpiew, sport i taniec.

bottom of page